یاشاسین آنادیلی
دوشنبه 27 بهمن 1393 :: نويسنده : ���
+0 به یه ن
دنیای آنلاین و زبان‌های مادری

نویسنده  :حسین واحدی


عده‌ای را نظر براین بود که با آمدن تلویزیون، سینما به تاریخ خواهد پیوست و با آمدن اینترنت، روزنامه و کتاب محو خواهد شد و با آمدن شبکه‌های ماهواره ای، پروسه جهانی شدن تکمیل شده و دنیا به سمت تک زبانی حرکت خواهد کرد. اما گذر زمان ثابت کرد که نه تنها سینما و روزنامه و کتاب و زبان‌های مادری از جریان زندگی حذف نشدند، بلکه با استفاده از همان پیشرفت ها، به توسعه‌ای غیر قابل باور هم رسیدند.
 «جیمی ویلز» بنیانگذار دایره‌المعارف اینترنتی «ویکی‌پدیا» معتقد است که جهانیان با پیوستن به ویکی ‌پدیا می‌توانند زبان‌های مادری خود را ترویج کرده و آن را جهانی کنند. او می‌گوید که تک تک افراد درجهان امروز می‌توانند با بهره مندی از امکانات دنیای مجازی به دانش بشری دسترسی داشته باشند. متخصصین امور فرهنگی معتقدند که قبل از اینترنت دنیای غیر انگلیسی زبان منزوی بود، اما با آمدن اینترنت نه تنها از کشورهای دیگر بلکه از دورترین دهکده‌های جهان صداهایی متفاوت به گوش رسید. اینترنت جهانی است که تمام دنیای واقعی را در خود به شکل مجازی نشان می‌دهد. البته روشن است که این امر فعلاً به صورت بالقوه است و به نظر می ‌رسد، بالفعل شدن آن رنگارنگی دیگری به دنیای مجازی خواهد داد.
اگرچه انگلیسی زبانان در مقابل دیگر زبان‌ها، ازجمله ماندارین(چینی)، عربی، ترکی، اسپانیایی و...کم جمعیت‌تراند، اما به واسطه تسلط دریایی بریتانیا در قرون گذشته بر بخش عمده‌ای از جهان و همچنین سربر آوردن ایالات متحده آمریکا بعد ازجنگ جهانی اول و... می‌توان گفت که این زبان توانست جهانی شدن خود را شروع بکند. درچنین زمانی خیلی‌ها معتقد بودند که با آمدن اینترنت، زبان انگلیسی حاکمیت بلامنازع خواهد یافت، اما غافل از اینکه اینترنت یک امکان عمومی بود که اتفاقاً برای زبان‌های در معرض خطر و منزوی بهترین سکوی پرش بود؛ زبان هایی که به وسیله دولت‌های سانترالیستی از مدارس، ادارات، و رسانه‌ها رانده شده بودند، اینک با آمدن اینترنت فرصتی دو باره یافته‌اند که خود را به جهانیان بنمایانند تا بدینوسیله ماندگاری خود را تضمین نمایند.
بؤلوم :
بلاقا گؤره


بؤلوم لر
 
یولداش لار
 
باغلانتی لار
 
یارپاق لار
آختاریش

سایغاج
ایندی بلاق دا :
بوتون گؤروش لر :
بو گونون گؤروشو :
دونه نین گؤروشو :
بو آیین گؤروشو :
باخیش لار :
یازی لار :
یئنیله مه چاغی :